A solid sphere of mass m and radius r is released from rest from the given position. If it rolls without sliding on the circular track of radius R, its speed when it reaches its lowest position will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
87g(R−r)
b
107g(R−r)
c
109g(R−r)
d
57g(R−r)
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
When the sphere reaches its lowest position it loses gravitational potential energy by ∆U and gains a kinetic energy by ∆K, where ∆U = -mg(R - r) and ΔK=12mvc21+K2R2=12mv21+25=710mv2 According to conservation of energy, ΔU+ΔK=0 or −mg(R−r)+710mv2=0 or v=107g(R−r)