A sonometer wire has a length of 114 cm between two fixed ends, where should two bridges be placed to divide the wire into three segments whole fundamental frequencies are in the ratio 1:3:4?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
72 cm, 96 cm
b
80 cm, 96 cm
c
100 cm, 96 cm
d
78 cm, 100 cm
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
In case of a given wire under constant tension Fundamental frequency of vibration f ∝1l ∴l1:l2:l3=11:13:14=12:4:3 l1=1219×114⇒l1=72 cm l2=24 cm l3=18 cm ∴ First bridge is to be placed 72 cm from one end. Second bridge is to be placed 72+24=96 cm from one end