A sonometer wire of length 1.5 m is made of steel the tension in it produces an elastic strain of 1%. What is the fundamental frequency of steel if density and elasticity of steel are 7.7×103kg/m2 and 2.2×1011N/m2 respectively ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
188.5 Hz
b
178.2 Hz
c
200.5 Hz
d
770 Hz
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Fundamental frequency f=12lTμ=12lTm/l = 12lTm/l = 12lTAmAl=12lstressρ ⇒f = 12lY×strainρ ⇒f=12×1.52.2×1011×17.7×103×100 ⇒f=178.17 Hz
A sonometer wire of length 1.5 m is made of steel the tension in it produces an elastic strain of 1%. What is the fundamental frequency of steel if density and elasticity of steel are 7.7×103kg/m2 and 2.2×1011N/m2 respectively ?