A sonometer wire resonates with a given tuning fork forming standing waves with five antinodes between the two bridges when a mass of 9 kg is suspended from the wire. When this mass is replaced by a mass M, the wire resonates with the same tuning fork forming three antinodes for the same positions of the bridges. The value of M is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 25.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let L be the length of the wire between the bridges and let m be the mass per unit length of the wire.Five antinodes on a length L implies that L=52λ1 or λ1=2L5. Thus in this case we havev1=V1λ1=52LT1m, where T1=M1gThree antinodes on a length L implies that L=32λ2 or λ2=2L3. In this case, we have v2=V2λ2=32LT2m, where T2=M2gGiven v1=v2,M1=9kg and M2=M. Therefore, we have 52L9gm=32LMgmwhich gives M = 25 kg.