A sonometer wire is vibrating with a frequency of 30 Hz in the fundamental mode. If the length of the wire is increased by 20%, the change in frequency of the fundamental mode is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
15 Hz
b
2 Hz
c
5 Hz
d
10 Hz
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Original frequency f=12LTμFinal frequency f1=12L1T/μ∴f1f=LL1=L1.20L=56 ⇒f1=5f/6∴ f-f1=f-5f6=f6=306Hz=5 Hz