A sound source of frequency 170 Hz is placed near a wall. A man walking from a source towards the wall finds that there is a periodic rise and fall of sound intensity. If the speed of sound in air is 340 m/s the distance (in metres) separating the two adjacent positions of minimum intensity is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1/2
b
1
c
3/2
d
2
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
v=nλ⇒λ=vn=340170⇒λ=2Distance separating the position of minimum intensity = λ2=22=1m