A sounding body emitting a frequency of 150 Hz is dropped from a height. During its fall under gravity it crosses a balloon moving upwards with a constant velocity of 2 m/s one second after it started to fall. The difference in the frequency observed by the man in balloon just before and just after crossing the body will be: (given that velocity of sound = 300 m/s; g = l0 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12
b
6
c
8
d
4
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
f = f0(v±v0v±vs)When approaching: fa = 150[300+2300-10]When receding: fr = 150[300-2300+10]⇒ fa = fr = 12