A source emits electromagnetic waves of wavelength 3 m. One beam reaches the observer directly and other after reflection from a water surface, travel ling 1 .5 m extra distance and with intensity reduced to 1/4 as compared to intensity due to the direct beam alone. The resultant intensity will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
(1/4) fold
b
(3/4) fold
c
(5/4) fold
d
(9/4)
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We know that a phase change of π occurs when the reflection takes place at the boundary of denser medium. This is equivalent to a path difference of λ/2. Total phase difference =π−π=0 Thus the two waves superimpose in phase. Resultant amplitude =I+(I/4)=3/2⋅1Resultant intensity=32I2=94I=94 fold