A source emits electromagnetic waves of wavelength 3 m. One beam reaches the observer directly and other after reflection from a water surface, travelling 1.5 m extra distance and with intensity reduced to 1/4 as compared to intensity due to the direct beam alone. The resultant intensity will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
(1/4) fold
b
(3/4) fold
c
(5/4) fold
d
(9/4) fold
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We know that a phase change of π occurs when the reflection take place at the boundary of denser medium. Due to geometry, ∆ϕ1 = 2πλ∆x =2π31.5=π radian. Due to phase change, ∆ϕ2 = π radian ∴Total phase difference of second wave when it reached the observer ∆ϕ=∆ϕ1+∆ϕ2=2π radian Resultant intensity = I1+I2+2I1I2cosϕ =I+I4+2.I2cos2π=5I4+I=9I4