A source and an observer are situated on two perpendicular tracks as shown in the figure. The observer is at rest and source is moving with a speed 50 m/s. The source emits sound waves of frequency 90 Hz which travel in the medium with velocity 200 m/s. The frequency of sound heard by observer when the source crosses the origin O is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
84 Hz
b
88 Hz
c
90Hz
d
96 Hz
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
When source is at origin, the observer receives the sound emitted by the source, when it was at P. Such thatcosθ =50t200t =14ν' =VV-Vcosθν = 200200-50490 = 96
A source and an observer are situated on two perpendicular tracks as shown in the figure. The observer is at rest and source is moving with a speed 50 m/s. The source emits sound waves of frequency 90 Hz which travel in the medium with velocity 200 m/s. The frequency of sound heard by observer when the source crosses the origin O is