A source producing sound of frequency 170 Hz is approaching a stationary observer with a velocity 17 ms–1. The apparent change in the wavelength of sound heard by the observer is (speed of sound in air = 340 ms–1)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.1m
b
0.2m
c
0.4m
d
0.5m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
λ=vn=340170=2 m, n'=340340−17×170 ⇒n'=178.9HzNow λ'=vn'=340178.9=1.9 m⇒λ−λ'=2−1.9=0.1 m