A source of sound is allowed to fall freely from the top of a tower of height 20 m. A frequency detector is placed on the ground at the base of the tower. If the frequency of sound emitted by the source is 620 Hz, the apparent frequency recorded by the detector just before the source hits the ground is [velocity of sound in air = 330 m/s and g = 10 m/s2]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
694 Hz
b
670 Hz
c
680 Hz
d
660 Hz
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Velocity of the source just before it bits the ground u=2gH=2×10×20 m/s=20 m/s∴ f=f0(1−uv)=620(1−20330)Hz=660 Hz