A source of sound approaches an observer and the apparent frequency of sound heard by the observer is f. When the source remains stationary and the observer approaches the source with same velocity apparent frequency heard by the observer is 15 f16. If velocity of sound in air is 330 m/s, velocity of source is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
68 m/s
b
82.5 m/s
c
17 m/s
d
55.5 m/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
(2)when source is moving, f=f01−VVSwhen observer is moving, 15f16=f01+VVS∴ 15f16 1−VVS=1+VVS⇒ VVS2 =1−1516=116⇒ V=VS4=3304 m/s =82.5 m/s