A source of sound emits 200 π W power which is uniformly distributed over a sphere of 10 m radius. What is the loudness of sound on the surface of a sphere ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
200dB
b
200πdB
c
120dB
d
120πdB
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here I= Power Area =200π2π(10)2=1W/m2 Further L=10log10II0=10log10110−12 =10log101012=120db
A source of sound emits 200 π W power which is uniformly distributed over a sphere of 10 m radius. What is the loudness of sound on the surface of a sphere ?