A source of sound of frequency f1 is placed on the ground. A detector placed at a height is released from rest on this source. The observed frequency f(Hz) is plotted against time t(sec). The speed of sound in air is 300 m/s. Find f1g=10m/s2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.5×103Hz
b
1×103Hz
c
0.25×103
d
0.2×103Hz
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
f=v+v0vf1=f1+f1v0vv0=gt So, f=f1+f1gvt Slope of graph =f1gv=2×103−f130=f1(10)300 or f1=103Hz