A source of sound of frequency 256Hz is moving rapidly towards a wall with a velocity of 5m/s. The speed of sound is 330 m/s. If the observer is between the wall and the source, then beats per second heard will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
7.8 Hz
b
6.7 Hz
c
3.9 Hz
d
Zero
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The observer will hear two sounds, one directly from source and other from reflected image of sound.Hence number of beats heard per second= (vv-vS)n-(vv+vS)n= 2nvvSv2-vS2 = 2×256×330×5335×325 = 7.8 Hz