The source of sound generating a frequency of 3 kHz reaches an observer with a speed of 0.5 times speed of sound in air. The frequency(in kHz ) heard by the observer is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 6.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
According to Doppler's effectf=(v±v0v±vs)f here v0=0 and vs=0.5v∴f=(vv−0.5v)3=6kHz
The source of sound generating a frequency of 3 kHz reaches an observer with a speed of 0.5 times speed of sound in air. The frequency(in kHz ) heard by the observer is