A source of sound is moving with constant velocity of 20 m/s emitting a note of frequency 1000 Hz. The ratio of frequencies observed by a stationary observer while the source is approaching him and after it crosses him will be(Speed of sound v = 340 m/s)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
9 : 8
b
8 : 9
c
1 : 1
d
9 : 10
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
When source is approaching the observer, the frequency heardna=vv−vS×n=340340−20×1000=1063HzWhen source is receding, the frequency heard nr=vv+vS×n=340340+20×1000=944 ⇒na:nr=9:8Short tricks : nanr=v+vSv−vS=340+20340−20=98.