Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A source of sound S of frequency 500 Hz situated between a stationary observer O and a wall W, moves towards the wall with a speed of 2 m/s. If the velocity of sound is 332 m/s, then the number of beats per second heard by the observer is (approximately)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

8

b

6

c

4

d

2

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

For direct sound source is moving away from the observes so frequency heard in this casen1=nvv+vs=500332332+2=500332334HzThe other sound is echo, reaching the observer from the wall and can be regarded as coming from the image of source formed by reflection at the wall. This image is approaching the observer in the direction of sound.Hence for reflected sound, frequency heard by the observer is n2=n vv−vS=500 332332−2=500 332330HzBeats frequency =n2−n1=500×3321330−1334=6.
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A source of sound S of frequency 500 Hz situated between a stationary observer O and a wall W, moves towards the wall with a speed of 2 m/s. If the velocity of sound is 332 m/s, then the number of beats per second heard by the observer is (approximately)