A source of sound S is travelling at 100/3 m/s along a road, towards a point A. When the source is 3 m away from A, a person standing at a point O on a road perpendicular to AS hears a sound of frequency v'. The distance of O from A at that time is 4 m. If the original frequency is 640 Hz, then the value of v' is (velocity of sound is 340 m/s)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
620 Hz
b
680 Hz
c
720 Hz
d
840 Hz
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Effective value of velocity of source isvs=1003cosθ⇒=1003×35=20 m/s⇒v'=vv−vsv⇒v'=340340−20×640 Hz=680 Hz