A source of unknown frequency gives 4 beats/s when sounded with a source of known frequency 250 Hz. The second harmonic of the source of unknown frequency gives five beats per second, when sounded with a source of frequency 513 Hz. The unknown frequency is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
240 Hz
b
260 Hz
c
254 Hz
d
246 Hz
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let υ be frequency of the unknown source. As it gives 4 beats per second when sounded with a source of frequency 250 Hz, ∴ υ=250±4=246Hz or 254 Hz Second harmonic of this unknown source = 492 Hz or 508 Hz which gives 5 beats per second, when sounded with a source of frequency 513 Hz.Therefore unknown frequency, υ = 254 Hz.