Span of a bridge is 2.4 km. At 30°C a cable along the span sags by 0.5 km. Taking a = 12 × 10-6/°C, change in length of cable for a change in temperature from 10°C to 42°C is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
9.9 m
b
0.099 m
c
0.99 m
d
0.4 km
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Span of bridge = 2400 m and bridge sags by 500 m at 30° (given)From Fig., LPRQ = 212002+5002= 2600 mBut L = L0(1 +αΔt) Due to linear expansion ⇒ 2600 = L0l + 12 × 10−6× 30 Length of the cableL0=2599 m Now change in length of cable due to change in temperature from 10°C to 42°C ΔL= 2599 × 12 × 10−6× 42 − 10 = 0.99m