The specific heat at constant volume for the monatomic argon is 0.075 kcal/kg-K, whereas its gram molecular specific heat is Cv = 2.98 cal/mol/K. The mass of the argon atom is (Avogadro's number = 6.02 x 1023 molecules/mol)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6.60×10−23g
b
3.30×10−23g
c
2.20×10−23g
d
13.20×10−23g
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Molar specific heat = molecular weight X gram specific heatCv=M×cv2.98cal/mol−K=M×0.075kcal/kg−K =M×0.075×103103cal/g−K∴ Molecular weight of argon M=2.980.075=39.7g i.e., mass of 6.023×1023 atom =39.7gTherefore, mass of single atom=39.76.023×1023=6.60×10−23g
The specific heat at constant volume for the monatomic argon is 0.075 kcal/kg-K, whereas its gram molecular specific heat is Cv = 2.98 cal/mol/K. The mass of the argon atom is (Avogadro's number = 6.02 x 1023 molecules/mol)