The specific heat of a substance varies with temperature t(oC) asc=0.20+0.14t+0.023t2cal/g/∘CThe heat required to raise the temperature of 2 g of substance from 5oC to 15oC will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
24 cal
b
56 cal
c
82 cal
d
100 cal
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Heat required to raise the temperature of m grams of substance by dT is given as dQ=mcdT⇒Q=∫mcdTTherefore, to raise the temperature of 2 g of substance from 5oc to 15oCQ=∫515 2×0.2+0.14t+0.023t2dT=2×0.2t+0.14t22+0.023t33515=82cal