The specific resistance ρ of a thin wire of radius r=0.26±0.02cm, resistance R=(32±1)Ω and length l=78±0.01cm. Find the percentage error in ρ is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
18%
b
20%
c
16%
d
22%
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Specific Resistance ρ=πr2Rl differentiate and divide with the same equation then multiply by 100 both sides Δ ρρ×100=2Δ rr×100+Δ RR×100+Δ ll×100 Δ ρρ×100=[2×0.020.26+132+0.0178]×100 Δ ρρ×100=0.1538+0.03125+0.000128×100 percentage error in ρ=0.185 ×100=18%