Speed of electromagnetic wave in a transparent dielectric medium is 2 x 108 m/s. Relative permeability for the medium is 1. Then, find its relative permittivity.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4.2
b
6.25
c
2.25
d
3.25
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Refractive index of the medium is, n=cv=3 x 1082 x 108=1.5Now, μr.εr=n⇒εr=n2μr=1.521=2.25