The speed of a transverse wave, going on a wire having a length 50 cm and mass 5 g is 80 m/s. The area of cross section of the wire is 1.0 mm2 and its Young's modulus is 8×1011N/m2. Find the extension in ×10−2 mm of the wire over its natural length.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The linear mass density isμ=5×10−3 kg50×10−2 m=1.0×10−2 kgmThe wave speed is v=F/μThus, the tension is F=μv2=1.0×10−2 kgm×6400 m2s2=64 NYoung's modulus is given by Y=F/AΔL/L.The extension is, therefore,ΔL=FLAY=64×0.501.0×10−6×8×1011=0.04 mm