Speed of a transverse wave on a straight wire (mass 6.0g, length 60 cm) and area of cross-section of wire 1.0 mm2 is 80 m/sec . If the young’s modulus of wire is 16×1011 N/m2 , then extension of wire over its natural length is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.02 mm
b
0.04 mm
c
0.03 mm
d
0.024 mm
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
v=Tμ ⇒V=YAΔllml=16×1011×1×10−6×Δl6×10−3 ⇒80=16×1011×1×10−6×Δl6×10−3 ⇒64×102=16×1056×10−3×Δl ⇒Δl = 0.024 mm
Speed of a transverse wave on a straight wire (mass 6.0g, length 60 cm) and area of cross-section of wire 1.0 mm2 is 80 m/sec . If the young’s modulus of wire is 16×1011 N/m2 , then extension of wire over its natural length is