Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A speeding motorcyclist sees traffic jam ahead him. He slows down to 36 km hour -1. He finds that traffic has eased and a car moving ahead of him at 18 km hour -1 is honking at a frequency of 1392 Hz. If the speed of sound is 343 ms-1, the frequency of the honk as heard by him will be

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1332 Hz

b

1372 Hz

c

1412 Hz

d

1454 Hz

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Here speed of Motorcyclist speed isvm=36 km hour -1=36×518 m s-1=10 m s-1Speed of car,vc=18 km hour -1=18×518 m s-1=5 m s-1Frequency of source, ν0= 1392 HzSpeed of sound, ν=343 m s-1The frequency of the honk heard by  the motorcyclist isv'=v0v+vmv+vc=1392343+10343+5=1392×353348=1412 Hz
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A speeding motorcyclist sees traffic jam ahead him. He slows down to 36 km hour -1. He finds that traffic has eased and a car moving ahead of him at 18 km hour -1 is honking at a frequency of 1392 Hz. If the speed of sound is 343 ms-1, the frequency of the honk as heard by him will be