A sphere of mass 2 kg moving with velocity of 4 m/s collides head on with a stationary sphere of mass 4 kg during the course of collision, average impulse acting on the 4 kg sphere is 8 N-S. Then the coefficient of restitution is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For 4 kg sphere, 4V2−4×0=8⇒V2=2 msFor 2 kg sphere, 2×V1−2×4=−8⇒V1=0 m/s∴ e=V2−V1u1−u2=2-04−0=12
A sphere of mass 2 kg moving with velocity of 4 m/s collides head on with a stationary sphere of mass 4 kg during the course of collision, average impulse acting on the 4 kg sphere is 8 N-S. Then the coefficient of restitution is