A sphere of mass 0.3 kg moving with a velocity of 4 m/s collides with another sphere of mass 0.5 kg which is at rest. Assuming the collision to be elastic, their velocities after the impact are
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4 m/s and 0 ms-1
b
-1 m/s and 3 m/s
c
2 m/s and 2 m/s
d
4 m/s and 8 ms-1
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Alternative Solutions : -0.3 X V1 + 0.5 X V2 = 0.3 X 4 + 0.5 X 0⇒ 3 V1+ 5 V2 = 12 ---------- (1)V2 -V1 / 4-0 = 1 ⇒ V2 -V1 = 4 -----------------(2)Solving , V1 = -1 m/s and V2 = 3 m/s
A sphere of mass 0.3 kg moving with a velocity of 4 m/s collides with another sphere of mass 0.5 kg which is at rest. Assuming the collision to be elastic, their velocities after the impact are