A sphere of mass 2 kg and radius 0.5 m is rolling with an initial speed of 1 ms−1 goes up an inclined plane which makes an angle of 300 with the horizontal plane, without slipping. How long will the sphere take to return to the starting point A?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.60 s
b
0.80 s
c
0.56 s
d
0.52 s
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
a=gsinθ1+K2r2=10×121+25=257 ms-2 Time to go up is same as time to come down. t=2t1=2Va=2×1257=1425=0.56 s V=0+at1