A spherical ball of mass 20 kg is stationary at the top of a hill of height 100 m. It slides down a smooth surface to the ground, then climbs up another hill of height 30 m and finally slides down to a horizontal base at a height of 20 m above the ground. The velocity attained by the ball is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 m/s
b
1030m/s
c
40 m/s
d
20 m/s
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Ball starts from the top of a hill which is 100 m high and finally rolls down to a horizontal base which is 20 m above the ground so from the conservation of energy mg (h1−h2)=12mv2⇒v=2g(h1−h2)=2×10×(100−20)=1600=40 m/s