A spherical ball of mass 4 m, density σ and radius r is attached to a pulley-mass system as shown in figure. The ball is released in a liquid of coefficient of viscosity η and density ρ(<σ2) If the length of the liquid column is sufficiently long, the terminal velocity attained by the ball is given by (assume all pulleys to be massless and string as massless and inextensible):
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
29r2(2σ-ρ)gη
b
29r2(σ-2ρ)gη
c
29r2(σ-4ρ)gη
d
29r2(σ-3ρ)gη
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From the free body diagram of the sphere:Fv = 4mg-2mg - FB⇒Fv = 2mg-FB⇒6πηrV = 43πr3(σ2-ρ)g (since 4m = 43πr3×σ)⇒V = 29r2(σ-2ρ)gη