A spherical balloon is filled with an ideal mono-atomic gas. At some instant its pressure was P0, volume V0 and temperature T0. If the balloon expanded in such a manner so that the rate of radiation from the balloon remained constant. It was found that the work done by gas inside the balloon was 6P0V01−1n when its volume increased to 8V0.Find the value of n. (Assume ambient temperature to be close to 0 K)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Rate of radiation = σeAT4= constantor r2T4 = constantor 43πr3T6 = constantor VT6=Cor TV1/6 = constant (1)Comparing it with polytropic equation TVK−1 = constantWe get K−1=16⇒ K=76 Work done by gas = nRT1−T2K−1=nR(1/6)T0−T2 =6nRT0−T02=6nRT01−12T2=T02 according to (1) = 6P0V01−12So n = 2