A spherical black body with a radius of 12 cm placed in space radiates 450 W power at 500 K. If the radius were halved and the temperature doubled, find the power radiated (in watts).
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1800.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Power radiated by black body is P=σe4πr2T4⇒P∝r2T4⇒P1P2=r12T14r22T24 As T2=2T1 and r2=r12⇒P2=P1×4=450×4=1800W