A spherical black body with a radius of 12 cm radiates 450 W power of 500 K. If the radius were half and temperature doubled, the power radiated in watt would be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
225
b
450
c
900
d
1800
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We know that power radiated is given byP=σT44πT2∝T4r2∴ P2P1=T2T14r2r12=(2)4×122=4or P2=4P1=4×450=1800 watt