A spherical black body with a radius of 12cm radiates 450 watt power at 500 K. If the radius were halved and the temperature doubled, the power radiated in watt would be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
450
b
1000
c
1800
d
225
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
According to Stefan-Boltzman law, rate of energy radiated by a black body is given asE=σAT4=σ4πR2T4 Given E1=450 W,T1=500 K,R1=12 cmR2=R12, T2=2T1,E2=?E2E1=σ4πR22T24σ4πR12T14=R2R12T2T14E2E1=14×16=4E2=E1×4=450×4=1800 W