A spherical body of 2.0 cm diameter is maintained at 5970C. Assume that it radiates as if it were a blackbody, at what rate (in watts) is energy radiated from the sphere (approx)?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
31 W
b
41 W
c
51 W
d
61 W
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
A=surface area =4πr2=4π0.01 m2=1.26×10−3 m2P=AσT4=1.26×10−35.67×10−88704=41 W