A spherical boulder of mass 5 kg and radius 20 cm is rolling down along a hill 14 m high. Its angular momentum about the center of mass when it is halfway down the hill in kg m2s-1is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4
b
8
c
16
d
12
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From conservation of energy mgh= 12mv2+12Iω2here mgh= 12mrω2+1225r2ω27×10=r2ω22+r2ω25=7r2ω210r2ω2=100 or, rω =10 ω =10/0.2 =50L=Iω =25mr2ω=2550.22×50 =4
A spherical boulder of mass 5 kg and radius 20 cm is rolling down along a hill 14 m high. Its angular momentum about the center of mass when it is halfway down the hill in kg m2s-1is