A spherical drop of mercury of diameter 8 cm is charged to a potential of 12 volt. The drop is broken into 8 equal drops, then potential of each drop is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4 volt
b
6 volt
c
1.5 volt
d
3 volt
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
8×43πr3=43π×823⇒r=2 cmIf Q be the charge on the larger drop, then charge on each smaller drop is Q/8.Now, 14π∈o.Q4=12⇒Q=48×4π∈o coul.∴V'=14π∈o×Q/82=116×48×4π∈o4π∈o=3 volt
A spherical drop of mercury of diameter 8 cm is charged to a potential of 12 volt. The drop is broken into 8 equal drops, then potential of each drop is