The splash is heard 2.05S after the stone is dropped into a well of depth 19.6m The velocity of sound is g=9.8m/s2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
372 m/s
b
392 m/s
c
342 m/s
d
352 m/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given that depth of well h=19.6mTotal time taken for both sound and stone is given that t=2.05S Time taken by the stone to reach the water of well t1=2hg=2×19.89.8=2×2=2S∴Time taken by sound t2=t−t1 =2.05−2=0.05S∴Velocity of sound =ht2 =19.60.05=392m/s