The spokes of a wheel are metallic and their length is 0.5 m. On rotating the wheel at right angles to a uniform magnetic field of 5 x 10-4 tesla, a potential difference of 3.14 mV is produced between the rim and the axis. The rotational speed of the wheel is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8 rotations/sec
b
12 rotations/sec
c
16 rotations/sec
d
20 rotations/sec
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We know that, e=12Bl2ω Here ω=2πn∴e=12Bl2(2πn) or n=e/Bl2π or n=3⋅14×10−35×10−4(0⋅5)(3⋅14)=8 rotations/sec