A spring executes SHM with mass of 10kg attached to it. The force constant of spring is 10N/m.If at any instant its velocity is 40cm/sec, the displacement will be (where amplitude is 0.5m)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.09 m
b
0.3 m
c
0.03 m
d
0.9 m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Angular velocity ω=km=1010=1Now u=ωa2−y2⇒y2=a2−v2ω2=(0.5)2−(0.4)212⇒y2=0.9⇒y=0.3 m