A spring is held compressed. Its stored energy is 2. 4 joule. Its ends are in contact with masses of 1 gm and 48 gm placed on a smooth horizontal surface. When the spring is released, the mass will acquire a velocity of
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2¯⋅40149m/s
b
24×4948m/s
c
107m/s
d
1047m/s
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
12×11000×v12+12×481000×v22=2⋅4 or v12+48v22=2⋅4×2000=4800 Applying the law of conservation of momentum 11000v1=481000v2 or v1=48v2 Frorn eq. [1), we have 48v22+48v22=4800 Solving, we get v2=(10/7)m/s
A spring is held compressed. Its stored energy is 2. 4 joule. Its ends are in contact with masses of 1 gm and 48 gm placed on a smooth horizontal surface. When the spring is released, the mass will acquire a velocity of