A spring of spring constant 5×103 N/m & stretched initially by 5 cm from the unstretched position. Then work done required to stretch it further by another 5cm is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12.50 J
b
18.75 J
c
25.00 J
d
6.25 J
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
work done to stretch spring is W = 12 K (x22−x12) given spring constant is K=5 x103N/m; x2=10cm=10x10-2m;x1=5cm=5x10-2m W = 12 ×5×103(102−52)×10−4 W = 5×1032 ×0.0075 W = 18.75 joule