A spring of spring constant 5×103N/m is stretched initially by 5cm from the unstretched position. The work required to further stretch the spring by another 5cm is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6.25 N-m
b
12.50 N-m
c
18.75 N-m
d
25.00 N-m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
work done = change in PE⇒W=Uf−UiW=12K(Xf2−Xi2), here k is force constantx=distance from unstretched positioninitial stretch is 5 cm=0.05meter, final stretch is 10cm=0.10metersubstitute above values , W=12×5×103[0.12−0.052]=18.75J