A spring-block system is resting on a frictionless floor as shown in the figure. The spring constant is 2.0N/m and the mass of the block is 2.0 𝑘g. Ignore the mass of the spring. Initially the spring is in an unstretched condition. Another block of mass 1.0 𝑘𝑔 moving with a speed of 2.0m/s collides elastically with the first block. The collision is such that the 2.0 𝑘𝑔 block does not hit the wall. The distance, in meters, between the two blocks when the spring returns to its unstretched position for the first time after the collision is .
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.09.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
m1=1kg, u1=2m/s, m2=2kg, u2=0m/sv1=m1−m2m1+m2u1+2m2u2m1+m2=1−21+22+2×2×01+2=23v2=m2−m1m1+m2u2+2m1u1m1+m2=2−12+10+2×1×21+2=43T=2πmk=2π22=2π secBlock returns to original position in T2=πsecDistance covered by 1kg block in π sec is d1=v1t=23π=233.14=2.0933m∴d1=2.09m