A square carpet of a mass of 20 kg is dragged from one room into another as shown in the figure. The width of the corridor and the carpet is the same, i.e., 2 m. The friction coefficient is 0.1 at the end of the first room and 0.2 at the other end, in the corridor it changes linearly from 0.1 to 0.2. The carpet presses the floor uniformly. Find the amount of work (in J) that must be done to drag the carpet slowly from the first room to the other.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 60.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let the coefficient of friction for the corridor is given asμ(x)=0.1+(0.2−0.1)x2Let us divide the carpet into infinitesimally thin vertical strips. The mass per unit width of the carpet beλ=20 kg2 m=10 kg mWork done in moving each strip (dl) through a distance dx is μ(λdl)gdx. Total work done in moving each strip from one end to the other=∫02 0.1+0.12xλdlgdx=(0.3)λdlgTotal work done in moving the carpet =∫02 0.3λgdl⇒0.6×λg=60 J