A square coil of side 0.5 m has movable sides. It is placed such that its plane is perpendicular to uniform magnetic field of induction 0.2 T. If all the sides are allowed to move with a speed of 0.1 ms−1 for 4sec outwards, average induced emf is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
Zero
b
0.01 V
c
0.028 V
d
0.072 V
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Each side=0.5m B=0.2T All are movable sidesEach side is moving with a velocity V=0.1 m/s for a time t=4s∴distance moved by each side d=vtd=0.1×4=0.4m e=BNt(A2−A1) =0.24(1.69−0.25)=0.072V